A gyáli busz megállója

A vecsésiek régebben csak Budapestre beutazva juthattak el a szomszédos Gyálra. Az Eleven Vecsés elérte, hogy közvetlen buszösszeköttetést létesítsenek a két település között.

A 2018-ban megalakult Eleven Vecsés első feladatként felmérte, hogy melyek a településen gondot okozó ügyek, és a közlekedés bizonyult a legsürgetőbbnek. Első feladatként a Vecsés és Gyál közötti összeköttetést szerették volna megoldani. Felméréseket, kérdőíveket készítettek, valamint közlekedési szakembert is bevontak az útvonal megtervezésébe. Ezzel párhuzamosan a két település polgármesterével is tárgyalásba kezdtek a szentendrei Tóth Sándor segítségével, aki a Volántól ment nyugdíjba, és így jó tanácsokkal tudott szolgálni. Akkoriban a metrófelújítás miatt létrehoztak egy új buszjáratot, de az kihasználatlan volt.

Közadatkikérésük nyomán kiderült, hogy nem előzte meg felmérés ennek indítását. Egy alternatív, használható útvonalat javasoltak a lakosság igényeinek begyűjtése után, amelynek érdekében petíciót írtak, aláírásokat gyűjtöttek. Még egy buszt is kibéreltek és egy videót készítettünk arról, hogy lenne erre itt igény, interjút készítve az utasokkal, és ezt megtámogatva a minisztériumon keresztül felvették a kapcsolatot a Közlekedéstudományi Intézettel és a Volánnal is. Közben más civil szervezetek is csatlakoztak az ügyhöz. 2021 áprilisára sikerült kompromisszumos megoldást elérni, amihez kapcsolódva a polgármesterek mindkét településre megállópár építését ígérték, de ez aztán pénzügyi okok miatt ez elmaradt. Az itt közlekedő buszok alacsonypadlósak, így kerekesszékkel is igénybe vehetőek. Az Eleven Gyál és Eleven Vecsés folyamatosan próbálja kommunikálni a lakosság felé ezt a lehetőséget. A Volán is készíttetett szórólapokat, amelyek kihelyezésére az Eleven Vecsés tagjait kérte meg.  A másfél év alatt kiharcolt járat fenntarthatónak bizonyult. 

Készült a Civil Térkép Program Támogatásával